Andres Treiali fotonäitus „Mõskmisõ luuminõ” 4. juuni - 30. juuli

4. juunist 30. juulini saab Pärnu Keskraamatukogu perioodikasaali galeriis näha rändnäitust "Mõskmisõ luuminõ", mis tutvustab suitsusauna kombestikku.

Fotonäituse autor on Võrumaa juurtega fotograaf Andres Treial, idee näituse koostamiseks tuli Vana-Võromaa suitsusaunade koostöökogult.


Näituse keskmes on suitsusaunatraditsioon kui elav vaimne kultuuripärand, tänapäeva inimese suhe saunapärandiga ning selle edasiandmine ja kestmine järeltulevate põlvede hulgas. Seetõttu keskenduvadki  fotod just suitsusaunakombestiku elujõulisusele Võrumaal praegu, kui saunakombestik on endiselt väga oluline osa inimeste igapäevaelust.


Näitusel on eksponeeritud paarkümmend fotot saunaga seotud situatsioonidest alates saunapuude langetamisest metsas kuni saunamineku ja leilivõtmiseni.


Andres Treial on elukutseline fotograaf 2000. aastast ja teinud koostööd enamiku Eestis ilmuvate suuremate ajalehtede ja ajakirjadega. Viimastel aastatel on ta keskendunud reklaamfotodele.
Fotograaf Andres Treiali sõnul pani pildistamine proovile nii loominguliselt kui ka tehniliselt. Ühe foto lavastamine tähendas talle vähemalt viietunnist tööpäeva ja modellidele kordusvõtteid.
«Pildistada tuli tehnilises mõttes ekstreemtingimustes. Saun oli ju köetud … Tõsi, nõrgemalt kui harilikult, et vastu peaksid nii modellid kui piltnik,» kõneles ta. «Samuti oli väljakutse pildistada talvel jääauku hüppamist, sest arvestama pidi modellide tervist ja hea kaadri saamiseks tuli tegutseda ülikiirelt.»


Fotonäitus kõneleb oma loo ka sellest, kuidas saunatamise tavad varieeruvad perekonniti. Igal saunaomanikul on omad saunakütmise, saunaskäimise ja lisaprotseduuride kombed ning lemmikvihtade tegemise retsept.