Mare Tropp "Teine vaade Hollandile": dokumentaalfotode näitus trepigaleriis 3.-28. juuni

3. juunist 28. juunini on Pärnu Keskraamatukogu trepigaleriis fotonäitus "Teine vaade Hollandile", autoriks diplomaat Mare Tropp.

"Diplomaadi töö olulisemaid tahke on tõlkimine, seda kõige laiemas tähenduses. Diplomaat tõlgib Eestit teistele riikidele ja ka vastupidi. Sõnumit saab kohale viia üksnes teist riiki põhjalikult tundes. Pead mõistma tema ajalugu, väärtusi, kultuuri ja mis kõige tähtsam – inimesi. Dokumentaalfotograafia, tänavamelus ehedate, kordumatute ja vahest lõbusate hetkede märkamine andis võimaluse kogeda Hollandit uue nurga alt.

Kuigi Madalmaade Kuningriik jääb territooriumi suuruselt Eestile alla, elab seal ligi 18 miljonit inimest. Jah, kevaditi õitsevad põldudel tulbid ja mõnes kohas on säilinud vanu tuulikuid, aga võrreldes populaarse kuvandiga on riigi nägu märksa paljutahulisem. Fotod püüavad seda mitmekesisust peegeldada.

Eesti Vabariigi Haagi saatkonnas töötatud aastatesse jäi COVID-19 pandeemia, millega kaasnesid ranged, igapäevast elu seiskavad piirangud. Enamus näitusel väljas olevaid fotosid pärineb just sellest perioodist. Esimest korda peale Teist Maailmasõda kehtestati riigis öine komandanditund. Mõneti ajendatuna piirangutest vallandus riigis protestide laine ja osa tollastest meeleoludest on jõudnud fotodele. Teistpidi kasvas kogukonnatunne, inimesed tulid koduseinte vahelt rohkem välja ja pilt naabrite ühisest tänavapeost ei olnud haruldane. Hollandlasi iseloomustab tugev individuaalne eneseväljendus. Ei peljata teistest erineda või oma emotsioone välja näidata – püüdsin neid hetki läbi fotosilma tabada.

Esmakordselt oli näitus üleval Haagi saatkonnas maist novembrini 2021. Inimeste tagasiside näitas, et fotod läksid neile korda. Nii mõnigi hollandlane väljendas äratundmisrõõmu."
 

Mare Tropp
Diplomaat, Haagi saatkonna asejuht ja konsul 2018-2022

4. juunil kell 17.00 toimub Pärnu Keskraamatukogu suures saalis vestlusõhtu Mare Troppiga, olete oodatud!

Vestlusõhtu sündmus Facebookis